Powered by Smartsupp

Jak utrzymać pojemność baterii w swoim e-bike'u

  • by Michal Frosch
Jak utrzymać pojemność baterii w swoim e-bike'u
Pojemność baterii w e-bike'u może z czasem ulec zmniejszeniu podczas przechowywania ze względu na naturalny proces zwany samorozładowaniem. Samorozładowanie występuje wtedy, gdy bateria traci energię z upływem czasu w wyniku reakcji chemicznych zachodzących wewnątrz baterii, nawet gdy nie jest ona używana. Szybkość samorozładowania zależy od kilku czynników, takich jak skład chemiczny baterii, temperatura i czas przechowywania.

Ogólnie rzecz biorąc, baterie litowo-jonowe, które są powszechnie stosowane w rowerach elektrycznych, mogą stracić około 2-4% swojego ładunku miesięcznie, gdy są przechowywane w temperaturze pokojowej. Oznacza to, że jeśli bateria do e-bike'a pozostanie nieużywana przez kilka miesięcy, może stracić znaczną część swojej pojemności.

Inne czynniki, które mogą wpływać na pojemność akumulatora e-bike'a w czasie to:

Temperatura: Wysokie temperatury mogą spowodować szybszą degradację akumulatora, natomiast niższe temperatury mogą pomóc w zachowaniu jego pojemności.

Głębokość rozładowania: Częste głębokie rozładowania (tj. używanie baterii aż do jej niemal całkowitego rozładowania) mogą skrócić żywotność baterii i zmniejszyć jej ogólną pojemność.

Nawyki dotyczące ładowania: Przeładowanie baterii lub pozostawienie jej na ładowarce przez długi czas może również spowodować jej szybszą degradację.

Aby zachować pojemność baterii e-bike'a podczas przechowywania, zaleca się przechowywanie jej w chłodnym, suchym miejscu i utrzymywanie jej naładowanej do około 50% pojemności. Dobrze jest również okresowo ładować akumulator (np. co 6-8 miesięcy), aby zapobiec jego całkowitemu rozładowaniu. Dodatkowo, ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących ładowania i przechowywania, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność baterii.

YOUR CART (0)

No Products in the Cart